Filip Nádvorník

nar. 29.5.1995

Pracuje v Ostravě.

Studuje Ateliér Kresby

Fakulty umění,

Ostravské univerzity. 

Nádvorníkova malba je zobrazivá -  ať už jde o figury, nebo předměty -  ovšem toto zobrazení je systematicky redukováno na jednoduchý znak, nebo základní tvar. Nikdy ale nejde formálně o abstrakci, vždycky je skrze tyto kousky reality naznačován příběh.

 

Tématickým pojítkem mnoha prací je zájem o jakousi řemeslnost. Ať už o tradiční řemesla -  původních národů (indiáni, Eskymáci, sibiřské kmeny atd.) a s tím spojenou výrobu lodí, luků, lov, nebo jde o původní řemesla apoštolů (rybáři, truhláři). Důsledkem toho se často základním motivem obrazu stávají tyto zjednodušené nástroje -  luk, kopí, vlajky, sekera, loď. Tyto předměty na sebe přirozeně na sebe občas nabalují další témata, jako je série koláží řeckých bájí, nebo starozákonních příběhů (např. Ikaros, epos o Odysseovi, David a Goliáš).

 

Filipova tvorba je kultivovanou směskou pohybující se ve spektru od citlivých kreseb a koláží malých formátů na papíře až po velké kompozičně čisté malby s občasným výletem k objektům, které mají mimikry užitého umění, ale ve skutečnosti jde o další solitérní malby.

                                                                                                                                                                              /text: Libor Novotný/

Pokud byste rádi viděli díla naživo, ráda Vám zajistím prohlídku ateliéru umělce.