BUDHA Z ČÍNY?

Aktualizováno: 25. úno 2018

Tak jsem lapena... Stává se ze mě 'ezoška' ...ezoška, co má ráda čistý design a buduje si minimalistický životní styl? Jde to dohromady?
Začalo to rituály... Ty mě baví i pomáhají udržovat se v psychické pohodě. Jako u všeho, tak i u tohoto koníčku objevuji, že k tomu nutně 'potřebuji' spoustu předmětů. Jak jinak, že. Ze všech stran do nás zejména po Vánocích hučí, že je třeba si první koupit krásný cool outfit na jógu a teprve pak cvičit jógu - vlastně proč ne, když nám to dá motivaci a vytrváme natolik, aby se z toho mohla stát naše vášeň a zvyk...


V podobném duchu jsem začala prolézat etno obchůdky a "potřebovat" sošku, která mi jisto jistě změní a obohatí život - vždyť už od ranných dob naší civilizace jsme se takovými předměty obklopovali, takže po důkladném zvážení tuto potřebu považuji za nezbytnou a vlastně archetypální... .a taky si tím trochu omlouvám nekonečný čas strávený marným vybíraním si v těchto obchodech. Jenže si nemůžu vybrat... Vždy mezi tou spoustu vyladěných ezo věcí mě začne nahlodávat můj smysl pro hledání souvislostí.......


Má takový předmět pořád svoji váhu a energii v místě, kam geograficky ani historicky nepatří? Když ujel tisíce kilometrů?

No dobře, je to symbol, který už v západní kultuře zdomácněl, chápeme ho a snad i přináší mír a harmonii do našich domovů. Ale neměla bych tam teda jet sama, nechat se unést atmosférou a koupit si ho přímo od nějaké stařečka, co ho vyřezal? No asi naivní představa.. Ale přeci jen, kdo ho vyrobil - dělal to z nejlepším úmyslem? Nebyl to náhodou přepracovaný dělník v čínské továrně na všechno.


Pokud tohle pozadí nevím, jak si můžu být jistá, jestli mi pomůže? Můžu u něj meditovat a tvářit se, že je vše v pořádku? Jsem dost na pochybách..
Ve galerii Kaple ve Valašském Meziříčí byla výborná výstava Spiritistická science Jiřího Černického, který se smyslem pro humor a nadsázku odkrývá mnohé souvislosti. Nemusíte o umění vědět vůbec nic, přesto si myslím, že po přečtení popisek pochopíte, na co umělecko pseudo vědeckými pokusy ironicky poukazuje. Vytvořil maličkého budhu z prachu. To považuji za geniální komentář k těmto předmětům. Přenesl tak symboliku budhy do totálního zenu.Vidíte ten rozdíl mezi budhou z Číny nebo kdovíodkud a budhou z materiálu zameteného ve vlastní domácnosti nebo třeba z hlíny ze zahrady? Jaký bude rozdíl ve vložené energii a obohacení našeho života myslím tušíte.


Neříkám, ze si nutně musíme všichni vyrábět duchovní předměty, ale když cítíme, ze něco takového potřebujeme, určite má smysl si je i koupit. Jen bychom se měli zamyslet, kdo je dělal, odkud jsou a jaký pro nás budou mít účel.


Kdo by přece jen chtěl zkusit vlastní výrobu, zde bude příští týden inspirační návod :) Nemusí to být dokonalé, nemusí to být ve výsledku ani budha, ale je to naše energie, nás vložený čas, a naše radost a to je podstatné.

215 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše