Jak se staví náš dům / domov / krasoprostor. 2

Aktualizováno: 17. lis 2018

Pokračování tohoto článku z prakticko - zasněné série o tom, jak si budujeme krasoprostor.Navrhněte dům a vyřiďte povolení


Měli jsme velmi mylnou představu, že si vybereme dům a nějaká firma ho za 4 měsíce postaví. Oni to teda měli napsáno na internetu, ale…….


Všechno je jinak, a když se v tom nepohybujete, tak vůbec nevíte….

že například povolení může trvat mnohem déle než jeden měsíc, i když mají zákonnou lhůtu na jeden měsíc. Že projektant není jediný, kdo vám to nakreslí, ale ještě potřebujete statika, topenáře, elektrikáře, vzduchotechnika, zdravotechnika, odbor životního prostředí, odbor vody, odbor hygieny, měřiče radonu, hydrogeologa… a kdo ví koho ještě, kdo vám musí dát razítko, jinak se nehnete.


A než všechny ty lidi najdete a oběháte a než oni se k tomu vyjádří, tak to trvá, že. (My jsme na to naštěstí měli moje úžasné rodiče, kteří v oboru pracují – děkujeme! Jinak bychom běhali ještě teď)

Ještě předtím jsme ale asi půl roku řešili úplně něco jiného, zábavnějšího. Našli jsme si výborné architekty a s nimi jsme probírali každý detail našeho domu.


Světové strany, dopad slunce, kde děti budou psát úkoly, kde bude počítač, jaký význam má pro rodinu kuchyně, co za činnosti děláme v obývacím pokoji…. A kde se rodina schází u kávy? To byla panečku otázka, že by si kde kdo řekl, jestli jsme vůbec normální, že tohle řešíme. Ale ono to fakticky naprosto zásadně může ovlivňovat naše každodenní životy :)


Kromě toho, že plánovat dům nás ohromně bavilo, jsme se dozvídali víc o sobě samých a o našich zvycích. Bylo to opravdu skvělé a proto moc a velmi vřele doporučuji spolupráci s architektem. Jelikož podle našich zkušeností řeší hlubší esenci vašeho bydlení, jde do vás a chce zjistit, jací jste, aby mohl dům navrhnout podle vašich hodnot i osobnostních rysů, aby dům mohl odrážet váš životní postoj. A zároveň je profesionál, který vám dá mnoho tipů a nachází řešení.Další pro mě objevnou a velmi nadchávající aktivitou při plánování půdorysu bylo vymýšlení výhledů z okna a jednotlivých průhledů ve vnitřním prostoru. Chtěli jsme, abychom byli, co nejvíce venku, abychom byli součástí zahrady a ne se do ní chodili občas dívat. Proto je dům úzký a podlouhlý a všechna okna směřují do ní a jsou opravdu velká. Chceme totiž být v zahradě, i když jsme uvnitř, aby nás objímala ze všech stran.Okna domu spojují vnější a vnitřní prostor. Ladili jsme také takové detaily, aby nás budilo ranní slunce a během noci jsme měli možnost měsíčního svitu. A na terase, která je také spojená s obývací prostorem a kuchyní mega oknem, se zase můžeme kochat západem slunce. Prostě úžasné.Stavba!


Spousta bagrů, betonu, nervů, hledání řemeslníků…. Protože firma na klíč vám to sice udělá, ale za v dnešní době nehorázných podmínek, takže to jsme si po zhroucení se u cenové nabídky odškrtli. A jsem za to ráda, sice je to mazec, ale zas nám naše dílo vzniká pod vlastníma rukama a o každé cihle víme.


Chtěli jsme původně stavět dřevostavbu, ale celkové okolnosti nás nasměřovali ke keramickým cihlám. Chvilku jsem byla smutná, protože jsem chtěla dům na patkách, co dýchá dřevem. Ale obojí má své výhody a nevýhody. A hlavně vše je, jak má být a tak je to správně, takže my máme domeček ze širokých cihel, tak ani žádného hrůzného zateplení není potřeba a mě srdíčko plesá.


A dýchat dřevem nakonec bude taky, protože recyklujeme dubové parkety odkud se dá :)
Zjistěte si, co je pro vás výhodnější. Jaké máte časové i finanční možnosti a koho v okolí, kdo by vám mohl pomoct, jestli znáte nějaké řemelseníky apod. A vše si domlouvejte hodně dopředu, je to hodně nevyzpytatelný obor.


Otázky k důkladnému zamyšlení :


Jak by dům měl vypadat? Co od něj chcete? Jak často v něm budete?


Kde bude stát?


Z jakého bude materiálu?


Kdo ho bude stavět? Firma na klíč, jednotlivé profese, svépomocí s rodinou a s

kamarády?


Jaký bude mít půdorys? Bude patrový?


Kolik ložnic? Koupelen? Potřebujete šatnu?


A bude ten váš vysněný dům v symbióze s vaším pozemkem a okolím?


Pokračování brzy ....

690 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše